VÝMĚNA VODOMĚRŮ

Co by jste měli vědět o vodoměrech / FAQ

Po jaké době je nutné vodoměry měnit ?

     Vodoměry pro studenou vodu mají platné ověření po dobu 6-ti let, vodoměry pro teplou užitkovou vodu mají platné ověření po dobu 4 let. Od roku 2012 je doba platnosti ověření bytových vodoměrů sjednocena na 5 let. Provádění ověřování (přecejchování) vodoměrů a následná zpětná montáž stejného měřidla se z praktických důvodů neprovádí. Řešením je výměna vodoměru za nový vodoměr nebo vodoměr repasovaný a ověřený zkušebnou.

Z jakého důvodu je nutné vodoměry měnit ?

     Veškeré vodoměry obecně a bez výjimky jsou zákonem o metrologii č. 505/90 Sb. a prováděcí vyhláškou č. 345/02 Sb. zařazeny mezi tzv. "stanovená měřidla" s povinností každé měřidlo ověřit a s možností je používat pouze v době platnosti ověření. Po této době už je jakékoliv měření považované za nesprávné a nelze se o naměřený údaj opřít.

Kdy končí platnost ověření vodoměru ?

 1. uplynutím doby platnosti ověření (od roku 2012 je platnost ověření vodoměru 5 let od doby ověření)
 2. provedením změn a úprav vodoměru, jenž mohou ovlivnit jeho metrologické vlastnosti
 3. poškozením vodoměru v takovém rozsahu, že mohlo ztratit některou vlastnost rozhodnou pro ověření znehodnocením, popř. odstraněním plomby
 4. když je zjevné, že i při neporušeném vodoměru a neporušené plombě vodoměr ztratil metrologické vlastnosti (např. při vnitřním zanešením vodoměru nečistotami v rozvodech vody neodpovídající příslušným normám - indikátor na číselníku se při průtoku vody neotáčí)

Jaká je přesnost vodoměrů ?

     Bytový vodoměr je takzvané "stanovené měřidlo" a jeho konstrukce a certifikace podléhá starší normě EHS nebo novější normě MID. Ze štítku vodoměru se lze mimo jiné dozvědět, podle jaké normy byl vodoměr certifikován, v jaké montážní poloze může být instalován a jaká je jeho typová přesnost. Na štítku je uvedeno například H=B, V=A (u vodoměrů certifikovaných dle EHS jde o přesnost v horizontální montážní poloze ve třídě B a o přesnost ve vertikální montážní poloze ve třídě A) nebo třeba H/V = R100/80 (zde se jedná o vodoměr certifikovaný dle MID a jeho přesnost je vyjádřena parametrem R tak, že vodoměr dosahuje v horizontální montážní poloze parametru R 100 a ve vertikální montážní poloze R 80).

     Maximální povolené odchylky chodu vodoměrů jsou dány normami a příslušnými vyhláškami a platí pro všechny vodoměry obecně. V rozmezí mezi maximálním (Qmax), nominálním (Qn) a přechodovým (Qt) průtokem je max. povolená odchylka chodu:

 • pro vodoměry na studenou vodu +/- 2 %
 • pro vodoměry na teplou vodu +/- 3 %
 • pro minimální průtok (Qmin) je pro všechny vodoměry +/- 5 %.

Pro bytové vodoměry v metrologické třídě B jsou jednotlivé průtoky:

 • maximální průtok Qmax = 3 m³/hod
 • nominální průtok Qn = 1,5 m³/hod
 • přechodový průtok Qt = 0,120 m³/hod
 • minimální průtok Qmin = 0,030 m³/hod

Pro bytové vodoměry v metrologické třídě A jsou jednotlivé průtoky:

 • maximální průtok Qmax = 3 m³/hod
 • nominální průtok Qn = 1,5 m³/hod
 • přechodový průtok Qt = 0,150 m³/hod
 • minimální průtok Qmin = 0,060 m³/hod

Rozdělení tříd přesnosti na A,B a C je podle staré normy EHS, která dnes již dosluhuje. Moderní měřidla jsou již certifikována podle nové normy MID a parametr A,B nebo C na nich již nenajdete. Tento údaj je nahrazen parametrem R. Parametr R je vlastně poměrem mezi nominálním a minimálním průtokem a prakticky udává po přepočtu od jakého průtoku již vodoměr spávně měří. Pro příklad uvedeme vodoměr Maddalena TTCD ONE TRP R100/80. Tento vodoměr má nominální průtok Q3 = 2,5 m3/hod. Je-li tedy v horizontální poloze R 100, bude minimální průtok 2500 / 100 = 25 litrů / hod. Ve svislé poloze půjde o hodnotu vypočtenou jako 2500 / 80 = 31,25 litrů / hod.

K čemu je dobrá zpětná klapka ?

     Účelem zpětné klapky je zajistit, aby voda proudící rozvodem proudila jen správným směrem (od přívodu vody směrem k odběrnému místu). V domovních bytových instalacích se mnohdy stává, že se tlak vody v potrubí liší u studené a teplé vody. Výsledkem pak bývá nechtěné míchání teplé vody se studenou vodou díky nekvalitním pákovým vodovodním bateriím některých výrobců. Proto se používají jednorázové zpětné klapky, které se montují do výstupního šroubení bytových vodoměrů. Díky zpětným klapkám se tedy eliminuje v rozvodech se studenou a teplou vodou nechtěné míchání teplé vody se studenou vodou. Druhou funkcí zpětných klapek je ve spojení s plombou na výstupním šroubením vodoměru zabránění ovlivnění vodoměrů ze strany uživatelů mechanickým zásahem do těla vodoměru.

 


 

mohlo by Vás zajímat: www.merenionline.cz 

 • Vodárenský vodoměr +

  Opravdu věříte, že vždy měří správně ??? Opak může být pravdou! Hodnoty +20%, + 30% i + 40% jsou reálné a poměrně časté! Řešením je kontrolní vodoměr ultrazvukové konstrukce. Jako první na trhu nabízíme instalaci kontrolních měřidel spolu s následným řešením ověření vodárenského měřidla na místě instalace ve spolupráci s ČMI.

 • Kaden S06x - ONLINE +

  Od ledna roku 2015 nově nabízíme vodoměry KADEN S060 a S065 s rozšířeným komunikačním módem. Kromě protokolu R-COM pro pochůzkový odečet jsou tyto vodoměry vybaveny i protokolem "Wireless M-BUS". Naše firma provozuje ve spolupráci s výrobcem vodoměrů KADEN vlastní aplikaci pro ONLINE sběr dat a následnou prezentaci naměřených hodnot přes webové rozhraní. Nový inovativní systém umí hlídat například havárie vody, protékající WC a funkci všech instalovaných vodoměrů. Problémem není ani rozúčtování vody a další služby.

 • Podzim 2017 +

  Prázdiny jsou již za námi a pomalu se blíží podzim a s ním nová sezóna výměn vodoměrů a kalorimetrů. Připravili jsme pro Vás novou generaci vodoměrů Kamstrup Multical 21 s integrovaným teploměrem, modifikované vodoměry Kaden S06x s informací o zapnutí komunikace wireless M-Bus na displeji, kvalitní ultrazvukové kalorimetry Kamstrup Multical 302 a teplotní sensory s rozhraním wireles m-bus. U vybraných vodoměrů můžete získat rozúčtování nákladů až na 5 let zcela zdarma. Informujte se na podmínky akce.

 • Souboj o přesnost +

  V poslední době především díky vzrůstajícím cenám vody je stále větší poptávka po vodoměrech, které měří spotřebu vody přesněji od nižších průtoků. Máte-li zájem o přesné vodoměry, prostudujte si naší nabídku vodoměrů Kamstrup, B-Meters a Maddalena. Jistě si vyberete.

 • Online odečty vodoměrů +

  Popíjíte kávu ve své kanceláři a na monitoru svého počítače sledujete online stav vodoměrů a kalorimetrů ve Vašem bytovém domě ??? To není sen, ale realita. Stále rozšiřujeme seznam kompatibilních měřidel. Navíc je nyní odečtová technologie k dispozici na bezúročné splátky nebo formou pronájmu !!!

 • Co dělat, když Váš vodoměr měří špatně ? +

  Občas se stane, že máte pocit, že Váš vodoměr měří špatně. V tomto případě naleznete kompletní řešení a postup krok za krokem na našich stránkách.

 • Měření tepla +

  Jistě víte, že od 1.1.2015 je v ČR povinné měření tepla v bytových objektech. A my pro Vás máme řešení. Nabízíme montáže kalorimetrů, indikátorů topných nákladů, teplotních sensorů s online přenosem dat a samozřejmě související služby. Tak se nám ozvěte, rádi zpracujeme nabídku !!!

 • Kamstrup - SUPER SLEVA +

  Máte zájem o přesné měření vody (R 160) ve vodorovné i svislé poloze ??? Máte zájem o vodoměr s extrémně dlouhou životností bez pohyblivých částí a s možností dálkového odečtu ??? Zvolte vodoměr Kamstrup Multical 21. Životnost baterie 16 let. Po 5 letech nutné pouze ověření za cca 150 Kč / ks. Koupí získáte technologicky vyspělý vodoměr ojedinělé konstrukce využívající pro měření průtoku ultrazvuk s bezkonkurenční přesností !!! Nyní za výrazně lepší cenu !!!

 • Poděkování +

  Chtěli bychom tímto poděkovat zákazníkům naší firmy za učiněné objednávky v roce 2014. Už nyní jsme prodali více vodoměrů než v předchozích letech. Statistika prodeje jasně hovoří pro vodoměry s dálkovým odečtem. V roce 2014 jsme také prodali mnohem více filtrů jemných částic na vstup vody do bytových domů, což jasně vypovídá o tom, že je požadována vyšší kvalita vody a také přesnější měření spotřeby vody. Na vzrůstu je i prodej ultrazvukových kontrolních vodoměrů, jejichž účelem je ověřit, zda Váš vodárenský vodoměr neměří víc než by měl.

 • Nabídka práce pro instalatéry a zedníky +

  V současnosti nabízíme volná místa v oboru instalatér a zedník. U obou profesí máme požadavek na vysokou kvalitu práce a znalost oboru. Velkou výhodou je také ŘP skupiny B. Více informací Vám sdělíme při pracovním pohovoru, který si můžete domluvit na tel. 283870824 se sl. Bekovou.

 • 1
 • Počasí Praha +

  Radar bouřky
 • Aktuální čas +

 • Kdo má dnes svátek +

  kalendář jmen
 • 1