Indikátory topných nákladů
Indikátor topných nákladů - seznámení:
Indikátor topných nákladů je technické zařízení, jehož účelem je "indikovat" předávanou tepelnou energii z radiátoru do vytápěného prostoru. Jde většinou o poměrně malou krabičku, vybavenou dvěma teploměry. První teploměr měří teplotu otopného tělesa, druhý teploměr měří teplotu vzduchu v místnosti. Indikátory topných nákladů jsou vyráběny v souladu s normou ČSN EN 834. Principem funkce je generování dílků v situaci, kdy teplota radiátoru je vyšší o více než 3 stupně Celsia než teplota okolního vzduchu. Se zvyšujícím se rozdílem teplot mezi teplotou radiátoru a teplotou vzduchu se zrychluje generování dílků. Dílek není fyzikální hodnotou. Vygenerovaná hodnota dílků slouží v zúčtovacím období k rozdělení nákladů na teplo poměrovou metodou, upravenou vyhláškou 269/2015 Sb.
Indikátor topných nákladů a legislativa:
Indikátor topných nákladů není "stanoveným měřidlem" z pohledu zákona o metrologii. Jde o zařízení, které díky vnitřním teploměrům generuje na základě algoritmu výrobce jistý počet jednotek, jejichž množství odpovídá zjednodušeně řečeno rozdílům teplot místnosti a radiátoru za uplynulý čas. "Naměřené" dílky ale musí být přepočítány pomocí různých koeficientů, které zohledňují výkon a typ radiátoru a také umístění místnosti v objektu. Díky koeficientům se celkový výpočet blíží ke spravedlivému rozúčtování nákladů. To však platí pouze za předpokladu, že je topení aktivně využíváno ve všech zúčtovacích jednotkách. Velký problém nastává v situaci, kdy někteří uživatelé bytů zcela vypnou přívod tepla do radiátorů po dlouhou dobu nebo zcela trvale. Systém rozdělování topných nákladů pomocí ITN neumí korigovat prostupy tepla mezi jednotkami. V takové situaci je výsledkem stav, že uživatelé bytů se zcela vypnutými radiátory zaplatí ve vyúčtování tepla hodnotu rovnou 80 % průměrného nákladu na vytápění, uživatelé sousedních bytů mohou, kteří přes stěnu či strop vytápějí byt s vypnutým topením), pak mohou zaplatit až 200 % průměrného nákladu na vytápění .... Vše tedy záleží na dodržování předpisů o vytápění a především na legislativní povinnosti udržovat tepelnou stabilitu objektu ze strany uživatelů bytů (= využívat topení a udržovat teplotu alespoň na 18,5 st. Celsia).
Indikátor topných nákladů lze montovat do objektů s jednotkami, které mají více vstupů a výstupů topení do jedné jednotky (vyhláška 237/2014 Sb.).
Montáž indikátoru topných nákladů:
Indikátor topných nákladů se montuje na jednotlivé radiátory a to do míst dle montážního návodu k výrobku. Obvyklým místem pro montáž je střed radiátoru, výška teplotního vnějšího sensoru by měla být ve výšce 75 % radiátoru (toto ustanovení neplatí pro veškeré ITN na trhu, ale je nejběžnější). Indikátory lze namontovat na klasické žebrové radiátory, na ploché radiátory a na koupelnové žebříky. Běžně trvá montáž jednoho indikátoru cca 10 - 15 minut, uživatelem musí být zajištěn přístup k topnému tělesu. Při montáži musí být do montážního protokolu zaznamenány informace o umístění konkrétního indikátoru a také o typu a výkonu radiátoru (rozměry radiátoru).
Montáž ITN na žebrové radiátory a topné žebříky se provádí pomocí speciálního šroubu a rozpěrné tvarovky. Montáž na plochý radiátor se provádí lepením speciálním lepidlem nebo svařováním tzv. "bodováním" (tuto metodu neprovádíme, neboť dochází k trvalému poškození radiátoru).
Výměna indikátoru topných nákladů po uplynutí funkčního období:
Po uplynutí funkčního období musí být indikátor topných nákladů vyměněn nebo nahrazen jiným schváleným zařízením pro měření tepla. Funkční období indikátorů topných nákladů není v současnosti legislativně omezeno, neboť nejde o "stanovené měřidlo" z pohledu platných metrologických předpisů. Délka použití indikátoru topných nákladů je dána především výdrží baterie. Obecně se do indikátorů osazují baterie s životností 8 - 11 let. Indikátory doporučujeme měnit vždy na začátku ledna (je-li to možné). Často dochází k výměně indikátorů za jiný typ jiného výrobce. Zde je nutné upozornit, že "velikost" dílků není u různých indikátorů stejná. Hodnoty nelze tedy sčítat jako u vodoměrů nebo kalorimetrů. Když dojde k výměně ITN za jiný typ v průběhu roku, je většinou nezbytné provést dvě rozúčtování v rámci roku a pak výsledky těchto rozúčtování sečíst...
Jaké indikátory topných nákladů pro bytový fond dodáváme ?
V současnosti nabízíme především níže uvedené indikátory topných nákladů, ale jsme podle Vašich požadavků schopni dodat i jiné značky a typy.
KADEN C-10
Kaden C-10 je elektronický indikátor topných nákladů tuzemského výrobce, firmy Kaden. Výhodou tohoto indikátoru je především snadné provádění odečtů z chodby domu. Při provedení odečtu získáte kromě aktuálního stavu indikátoru i měsíční stavy až 18 měsíců zpět. Tyto informace lze použít pro podrobné rozúčtování nákladů mezi jednotlivé bytové jednotky a lze také do vyúčtování zohlednit náměry vzniklé mimo topnou sezonu, například při použití elektrických topných patron v koupelnových žebřících.
Kaden C-10 je často prodávaným indikátorem topných nákladů. Čtečku lze pořídit za 2.190 Kč bez DPH. Stejnou čtečkou lze odečítat i vodoměry Kaden S060 a S065. V současnosti indikátor komunikuje přes obousměrné rozhraní RCOM (pro pochůzkové odečty), do budoucna se připravuje i varianta s protokolem Wireless M-BUS. Životnost baterie je 8 let.
B-METERS HYDROCLIMA
Tyto indikátory italského výrobce B-Meters jsou velmi oblíbené pro svou spolehlivost a velmi dobrý poměr výkon / cena. Radiový odečet je řešen pomocí standardního protokolu Wireless M-Bus T1. Interval vysílání lze nastavit pro pochůzkový odečet (2-3 minuty) a nebo pro online odečet (15 minut). Výhodou tohoto indikátoru je dobrý radiový dosah, díky tomu jej používáme velmi často pro ONLINE aplikace.
K dispozici je USB čtečka + software. Životnost baterie 10 let. Záruka 2 roky.
MADDLAENA GRADUS
Tyto indikátory italského výrobce Maddalena jsou velmi oblíbené pro svou spolehlivost a velmi dobrý poměr výkon / cena. Radiový odečet je řešen pomocí standardního protokolu Wireless M-Bus T1. Interval vysílání lze nastavit pro pochůzkový odečet (2-3 minuty) a nebo pro online odečet (15 minut). Výhodou tohoto indikátoru je dobrý radiový dosah, díky tomu jej používáme velmi často pro ONLINE aplikace.
K dispozici je USB čtečka + software. Životnost baterie 11+1 let. Záruka 2 roky.
SIEMENS WHE502 a WHE552
Indikátory topných nákladů SIEMENS jsou na českém trhu poměrně známé. Jde o kvalitní výrobek renomované značky. V naší nabídce naleznete typy WHE 502 bez dálkového odečtu a WHE 552 s dálkovým odečtem. V případě Vašeho zájmu Vám rádi zpracujeme cenovou nabídku.
METRA ŠUMPERK
Metra Šumperk je největší český výrobce indikátorů topných nákladů v České republice. Je součástí nadnárodní společnosti APATOR. Od léta roku 2015 nabízíme nově výrobky této firmy. Naším doporučením je indikátor topných nákladů E-ITN 30.6 s wireless m-bus rozhraním. Komunikační možnosti tohoto indikátoru jej předurčují pro použití v ONLINE systému odečtu dat. Více informací naleznete na naší specializované stránce www.merenionline.cz
Edit 2020-08-05