VÝMĚNA VODOMĚRŮ

Kalorimetry

Kalorimetr - seznámení:

     Kalorimetr je dle zákona o metrologii tzv. "stanovené měřidlo" tepla. Kalorimetr měří množství tepla, které nosné medium (většinou voda) odevzdá do měřeného prostoru pomocí výměníku tepla (například radiátory, podlahové topení atp.). Kalorimetr se většinou skládá z průtokové části a sady dvou teploměrů. Pro výpočet předaného tepla je potřeba změřit množství vody, která protekla měřidlem a dále teplotu topné vody na vstupu a na výstupu měřeného okruhu. Výpočet spotřebovaného tepla je prováděn matematicky, v rovnici hraje rozdíl mezi vstupní a výstupní teplotou vody a množství protečené vody topným okruhem.

Kalorimetr a legislativa:

     Kalorimetr je dle zákona o metrologii tzv. "stanovené měřidlo" tepla a z tohoto titulu se na něj vztahují podobné předpisy jako na vodoměry. Kalorimetr musí být vždy před uvedením do provozu "ověřen" a opatřen ověřovací značkou. Platnost ověření kalorimetru je v současnosti 4 roky. Po uplynutí této doby musí být kalorimetr vyměněn nebo metrologicky ověřen. Mnohdy je však ověření kalorimetru problematické, a to s ohledem na cenu i na náročnost provedení.

     Na základě zkušeností doporučujeme při výměně kalorimetrů osadit kalorimetry ultrazvukové. Nejlepší poměr výkon / cena pak v současnosti nabízí dánský kalorimetr Kamstrup Multical 302. Ve verzi s 12-ti letou baterií se pak po 4 a 8 letech provádí jen základní čištění a metrologické ověření. Není nutná repase průtokové části, neboť kalorimetr neobsahuje žádné pohyblivé součásti.

Montáž kalorimetru:

     Průtoková jednotka kalorimetru se montuje většinou na zpětné potrubí topného rozvodu. Ale jsou typy, které lze namontovat na zpětné i přívodní potrubí. Průtoková (nebo-li hydraulická) část kalorimetru má standardní montážní rozteč 110 mm (pro většinu bytových aplikací), ale u větších objektů a větších dimenzí průtoku musí být použity kalorimetry s montážní délkou 130 mm nebo delší. Při nové montáži je vhodné instalovat před i za průtokovou část uzavírací armatury. Pak nemusí být při výměně měřidla vypouštěna topná soustava. Je-li průtoková část kalorimetru umístěna na zpátečce, osazuje se na přívodní potrubí T-kus nebo uzávěr s jímkou pro montáž teploměru. Druhý teploměr obvykle bývá již nainstalován v průtokové části měřidla. Zde opět platí, že by měly být před a za T-kusem osazeny uzávěry, které umožní výměnu teploměru bez vypuštění topné soustavy.

     Na trhu jsou dvě varianty umístění teploměrů. Běžnější je varianta, kdy jsou teploměry přímo ponořeny do topného média. U této varianty je výsledek měření o něco přesnější. Druhou variantou měření je systém, kdy se teploměry vkládají do připravených jímek. U jednoho kalorimetru se však nesmějí obě metody kombinovat. V rámci jednoho objektu by měla být použita shodná metoda umístění teploměrů i shodný typ umístění průtohových jednotek (na zpátečku nebo na přívod).

Výměna kalorimetru po uplynutí funkčního období:

     Po uplynutí platnosti ověření musí být kalorimetr vyměněn nebo repasován a ověřen. Z našeho pohledu je výhodnější výměna kalorimetru za nový kus (platí pro standardní kalorimnetry s mechanickým průtooměrem). Vše je provedeno při jedné návštěvě (provedení výměny je levnější), zákazník získá nové měřidlo  s plnou zárukou. Vlastní výměna měřidla včetně vyplnění protokolu o výměně trvá dle přístupu k měřidlu cca 20 - 30 minut. Tato doba je však orientační, neboť při náhradě stávajících měřidel jiným typem může být provedení výměny časově náročnější.

     Bude-li provedena repase a ověření stávajícího měřidla, musí být nejprve kalorimetry demontovány a popsány. Dále jsou odvezeny do zkušebny, kde musí dojít k ověření a kalibraci průtokové části i teploměrů. Je kontrolována i deska elektroniky. Cena tohoto úkonu začíná na částce cca 1.000 bez DPH, při nutné výměně baterie nebo jiných částí měřidla je cena za repasi a ověření ještě vyšší. Někdy se cena této repase a ověření vyšplhá téměř k ceně nového měřidla a díky záruce pouze na při repasi dodávané díly, nejsme příznivci tohoto řešení. Po repasi se opět musí měřidlo namontovat zpět na své místo. Montážní náklady při repasi měřidla dosahují 140 - 200 % nákladů při výměně kus za kus...

     Provedení metrologického ověření je vhodné především u ultrazvukových kalorimetrů. Zde jsou náklady na ověřování relativně nízké (při ověření se neprovádí repase hydraulické části - není nutná).

Jaké kalorimetry pro bytový fond dodáváme ?

     V současnosti nabízíme především kalorimetry Kamstrup Multical 302, ale jsme podle Vašich požadavků schopni dodat i jiné značky a typy (siemens, Itron, Engelmann).


Kalorimetr KAMSTRUP Multical 302

     Tento kalorimetr dánského výrobce, firmy KAMSTRUP, doporučujeme hned z několika důvodů. Jde o špičkové ultrazvukové měřidlo, které lze montovat na zpátečku i na přívod topné vody. Přenastavení způsobu montáže je jednoduché, provede jej technik provádějící montáž (druh umístění lze vybrat v menu přístroje na místě instalace, není třeba objednávat konkrétní typ dopředu). Toto měřidlo má vysokou užitnou hodnotu a vynikající poměr výkon / cena. Standardě jej dodáváme s komunikačním rozhraním Wireless M-BUS, lze jej dodat bez komunikačního rozhraní nebo s drátovým M-BUSEM.

Kamstrup Multical 302

     Díky oddělitelné měřící části od průtokoměru lze například průtokovou část bez problémů osadit do instalací, v nichž je pro rozdělení smyček použit rozdělovač s roztečí potrubních vývodů 50 mm (zde se standardní mechanické kalorimetry nevejdou).

     Máte-li zájem o kalorimetry Kamstrup Multical 302, zašlete nám prosím poptávku na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Cenou budete jistě mile překvapeni.

 • Vodárenský vodoměr +

  Opravdu věříte, že vždy měří správně ??? Opak může být pravdou! Hodnoty +20%, + 30% i + 40% jsou reálné a poměrně časté! Řešením je kontrolní vodoměr ultrazvukové konstrukce. Jako první na trhu nabízíme instalaci kontrolních měřidel spolu s následným řešením ověření vodárenského měřidla na místě instalace ve spolupráci s ČMI.

 • Kaden S06x - ONLINE +

  Od ledna roku 2015 nově nabízíme vodoměry KADEN S060 a S065 s rozšířeným komunikačním módem. Kromě protokolu R-COM pro pochůzkový odečet jsou tyto vodoměry vybaveny i protokolem "Wireless M-BUS". Naše firma provozuje ve spolupráci s výrobcem vodoměrů KADEN vlastní aplikaci pro ONLINE sběr dat a následnou prezentaci naměřených hodnot přes webové rozhraní. Nový inovativní systém umí hlídat například havárie vody, protékající WC a funkci všech instalovaných vodoměrů. Problémem není ani rozúčtování vody a další služby.

 • Podzim 2017 +

  Prázdiny jsou již za námi a pomalu se blíží podzim a s ním nová sezóna výměn vodoměrů a kalorimetrů. Připravili jsme pro Vás novou generaci vodoměrů Kamstrup Multical 21 s integrovaným teploměrem, modifikované vodoměry Kaden S06x s informací o zapnutí komunikace wireless M-Bus na displeji, kvalitní ultrazvukové kalorimetry Kamstrup Multical 302 a teplotní sensory s rozhraním wireles m-bus. U vybraných vodoměrů můžete získat rozúčtování nákladů až na 5 let zcela zdarma. Informujte se na podmínky akce.

 • Souboj o přesnost +

  V poslední době především díky vzrůstajícím cenám vody je stále větší poptávka po vodoměrech, které měří spotřebu vody přesněji od nižších průtoků. Máte-li zájem o přesné vodoměry, prostudujte si naší nabídku vodoměrů Kamstrup, B-Meters a Maddalena. Jistě si vyberete.

 • Online odečty vodoměrů +

  Popíjíte kávu ve své kanceláři a na monitoru svého počítače sledujete online stav vodoměrů a kalorimetrů ve Vašem bytovém domě ??? To není sen, ale realita. Stále rozšiřujeme seznam kompatibilních měřidel. Navíc je nyní odečtová technologie k dispozici na bezúročné splátky nebo formou pronájmu !!!

 • Co dělat, když Váš vodoměr měří špatně ? +

  Občas se stane, že máte pocit, že Váš vodoměr měří špatně. V tomto případě naleznete kompletní řešení a postup krok za krokem na našich stránkách.

 • Měření tepla +

  Jistě víte, že od 1.1.2015 je v ČR povinné měření tepla v bytových objektech. A my pro Vás máme řešení. Nabízíme montáže kalorimetrů, indikátorů topných nákladů, teplotních sensorů s online přenosem dat a samozřejmě související služby. Tak se nám ozvěte, rádi zpracujeme nabídku !!!

 • Kamstrup - SUPER SLEVA +

  Máte zájem o přesné měření vody (R 160) ve vodorovné i svislé poloze ??? Máte zájem o vodoměr s extrémně dlouhou životností bez pohyblivých částí a s možností dálkového odečtu ??? Zvolte vodoměr Kamstrup Multical 21. Životnost baterie 16 let. Po 5 letech nutné pouze ověření za cca 150 Kč / ks. Koupí získáte technologicky vyspělý vodoměr ojedinělé konstrukce využívající pro měření průtoku ultrazvuk s bezkonkurenční přesností !!! Nyní za výrazně lepší cenu !!!

 • Poděkování +

  Chtěli bychom tímto poděkovat zákazníkům naší firmy za učiněné objednávky v roce 2014. Už nyní jsme prodali více vodoměrů než v předchozích letech. Statistika prodeje jasně hovoří pro vodoměry s dálkovým odečtem. V roce 2014 jsme také prodali mnohem více filtrů jemných částic na vstup vody do bytových domů, což jasně vypovídá o tom, že je požadována vyšší kvalita vody a také přesnější měření spotřeby vody. Na vzrůstu je i prodej ultrazvukových kontrolních vodoměrů, jejichž účelem je ověřit, zda Váš vodárenský vodoměr neměří víc než by měl.

 • Nabídka práce pro instalatéry a zedníky +

  V současnosti nabízíme volná místa v oboru instalatér a zedník. U obou profesí máme požadavek na vysokou kvalitu práce a znalost oboru. Velkou výhodou je také ŘP skupiny B. Více informací Vám sdělíme při pracovním pohovoru, který si můžete domluvit na tel. 283870824 se sl. Bekovou.

 • 1
 • Počasí Praha +

  Radar bouřky
 • Aktuální čas +

 • Kdo má dnes svátek +

  kalendář jmen
 • 1