• vymena vodomeru hlavicka

 •     
      

 • VÝMĚNA VODOMĚRŮ .CZ


  PRODEJ, INSTALACE A VÝMĚNY VODOMĚRŮ A MĚŘIČŮ TEPLA 
  ODEČTY A ROZÚČTOVÁNÍ SPOTŘEBY VODY A TEPLA
  U vody 1, 17000 Praha 7
  Tel.: 283 870 824, 777 652 901
   

Bytové kalorimetry (měřiče tepla)

Kalorimetr - seznámení:

     Kalorimetr je dle zákona o metrologii tzv. "stanovené měřidlo" tepla. Kalorimetr měří množství tepla, které nosné medium (většinou voda) odevzdá do měřeného prostoru pomocí výměníku tepla (například radiátory, podlahové topení atp.). Kalorimetr se skládá z kalkuláoru, průtokové části a sady dvou teploměrů. Pro výpočet předaného tepla je potřeba změřit množství vody, která protekla měřidlem a dále teplotu topné vody na vstupu a na výstupu měřeného okruhu. Výpočet spotřebovaného tepla je prováděn matematicky, v rovnici hraje rozdíl mezi vstupní a výstupní teplotou vody a množství protečené vody topným okruhem.

     Bytové kalorimetry mají obvykle nominální průtok qp = 0,6 nebo 1,5 m3 / hod. Typická stavební délka průtokoměru je 110 mm s vnějším závitem G3/4. Nejčastěji se používají teploměry s vnějším závitem M10 x 1. Průtokoměr kalorimetru se nejčastěji montuje na zpětnou větev topení. Důvodem je skutečnost, že nižší teplota měřené topné vody má pozitivní vliv na životnost baterie v kalkulátoru, který je nejčastěji nasazen na průtokoměru.

      Při výměně kalorimetrů za jiné typy je nezbytné ověřit typ průtokoměru a teploměru. Většina kalorimetrů je navájem nahraditelných (Kamstrup, Maddalena, B-Meters, Zenner, Axioma, Quindis, Siemens, Rossweiner), ale jsou zde i vyjímky (Itron, Ista). Při výměně kalorimetrů Itron nebo Ista je většinou nezbytná úprava rozvodu a to díky "záměrné" nekompatibilitě. Ale s tím si dokážeme poradit.

Kalorimetr a legislativa:

     Kalorimetr je dle zákona o metrologii tzv. "stanovené měřidlo" tepla a z tohoto titulu se na něj vztahují podobné předpisy jako na vodoměry. Kalorimetr musí být vždy před uvedením do provozu "ověřen" a opatřen ověřovací značkou. Platnost ověření kalorimetru je v současnosti 4 roky. Po uplynutí této doby musí být kalorimetr vyměněn nebo metrologicky ověřen. Mnohdy je však ověření kalorimetru problematické, a to s ohledem na cenu i na náročnost provedení.

     Na základě zkušeností doporučujeme při výměně kalorimetrů osadit kalorimetry ultrazvukové. Nejlepší poměr výkon / cena pak v současnosti nabízí dánský kalorimetr Kamstrup Multical 302. Ve verzi s 12-ti letou baterií se pak po 4 a 8 letech provádí jen základní čištění a metrologické ověření. Není nutná repase průtokové části, neboť kalorimetr neobsahuje žádné pohyblivé součásti. Úžasná je i spolehlivost. Za 8 let prodeje neregistrujeme ani jednu závadu.

Montáž kalorimetru:

     Průtoková jednotka kalorimetru se montuje většinou na zpětné potrubí topného rozvodu. Ale jsou typy, které lze namontovat na zpětné i přívodní potrubí. Průtoková (nebo-li hydraulická) část kalorimetru má standardní montážní rozteč 110 mm (pro většinu bytových aplikací), ale u větších objektů a větších dimenzí průtoku musí být použity kalorimetry s montážní délkou 130 mm nebo delší. Při nové montáži je vhodné instalovat před i za průtokovou část uzavírací armatury. Pak nemusí být při výměně měřidla vypouštěna topná soustava. Je-li průtoková část kalorimetru umístěna na zpátečce, osazuje se na přívodní potrubí T-kus nebo uzávěr s jímkou pro montáž teploměru. Druhý teploměr obvykle bývá již nainstalován v průtokové části měřidla. Zde opět platí, že by měly být před a za T-kusem osazeny uzávěry, které umožní výměnu teploměru bez vypuštění topné soustavy.

     Na trhu jsou dvě varianty umístění teploměrů. Běžnější je varianta, kdy jsou teploměry přímo ponořeny do topného média. U této varianty je výsledek měření o něco přesnější. Druhou variantou měření je systém, kdy se teploměry vkládají do připravených jímek. U jednoho kalorimetru se však nesmějí obě metody kombinovat. V rámci jednoho objektu by měla být použita shodná metoda umístění teploměrů i shodný typ umístění průtohových jednotek (na zpátečku nebo na přívod).

Výměna kalorimetru po uplynutí funkčního období:

     Po uplynutí platnosti ověření musí být kalorimetr vyměněn nebo repasován a ověřen. Z našeho pohledu je výhodnější výměna kalorimetru za nový kus (platí pro standardní kalorimnetry s mechanickým průtokoměrem). Vše je provedeno při jedné návštěvě (provedení výměny je levnější), zákazník získá nové měřidlo  s plnou zárukou. Vlastní výměna měřidla včetně vyplnění protokolu o výměně trvá dle přístupu k měřidlu cca 20 - 30 minut. Tato doba je však orientační, neboť při náhradě stávajících měřidel jiným typem může být provedení výměny časově náročnější.

     Bude-li provedena repase a ověření stávajícího měřidla, musí být nejprve kalorimetry demontovány a popsány. Dále jsou odvezeny do zkušebny, kde musí dojít k ověření a kalibraci průtokové části i teploměrů. Je kontrolována i deska elektroniky. Cena tohoto úkonu začíná na částce cca 1.100 bez DPH, při nutné výměně baterie nebo jiných částí měřidla je cena za repasi a ověření ještě vyšší. Někdy se cena této repase a ověření vyšplhá téměř k ceně nového měřidla a díky záruce pouze na při repasi dodávané díly, nejsme příznivci tohoto řešení. Po repasi se opět musí měřidlo namontovat zpět na své místo. Montážní náklady při repasi měřidla dosahují 140 - 200 % nákladů při výměně kus za kus...

     Provedení metrologického ověření je vhodné především u ultrazvukových kalorimetrů. Zde jsou náklady na ověření nižší (při ověření se neprovádí repase hydraulické části - není nutná).

Jaké kalorimetry pro bytový fond dodáváme ?

     V současnosti nabízíme především ultrazvukové kalorimetry Kamstrup Multical 302 (ideální v případě komunikace pomocí rozhraní M-Bus nebo Wireless M-Bus) a Axioma Qualcosonic E3 (ideální v případě komunikace LoRaWAN). V případě potřeby jsme schopni dodat i kalorimetry jiných značek. Zde však již není tak výhodný poměr výkon / cena / kvalita jako u výše zmíněných typů.


 

Kalorimetr (měřič tepla) KAMSTRUP Multical 302

     Tento kalorimetr dánského výrobce, firmy KAMSTRUP, doporučujeme hned z několika důvodů. Jde o špičkové ultrazvukové měřidlo, které lze montovat na zpátečku i na přívod topné vody. Přenastavení způsobu montáže je jednoduché, provede jej technik provádějící montáž (druh umístění lze vybrat v menu přístroje na místě instalace, není třeba objednávat konkrétní typ dopředu). Toto měřidlo má vysokou užitnou hodnotu a vynikající poměr výkon / cena. Standardě jej dodáváme s komunikačním rozhraním Wireless M-BUS, lze jej dodat bez komunikačního rozhraní nebo s drátovým M-BUSEM.

Kamstrup Multical 302

     Díky oddělitelné měřící části od průtokoměru lze například průtokovou část bez problémů osadit do instalací, v nichž je pro rozdělení smyček použit rozdělovač s roztečí potrubních vývodů 50 mm (zde se standardní mechanické kalorimetry nevejdou).

     Máte-li zájem o kalorimetry Kamstrup Multical 302, zašlete nám prosím poptávku na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Cenou budete jistě mile překvapeni.

 • Vodárenský vodoměr

  Opravdu věříte, že vždy měří správně ??? Opak může být pravdou! Hodnoty +20%, + 30% i + 40% jsou reálné a poměrně časté! Řešením je kontrolní vodoměr ultrazvukové konstrukce. Jako první na trhu nabízíme instalaci kontrolních měřidel spolu s následným řešením ověření vodárenského měřidla na místě instalace ve spolupráci s ČMI.

 • Kaden S06x a Kaden iFlux - ONLINE

  Od ledna roku 2015 nabízíme vodoměry KADEN S060 a S065 s rozšířeným komunikačním módem. Kromě protokolu R-COM pro pochůzkový odečet jsou tyto vodoměry vybaveny i protokolem "Wireless M-BUS". Naše firma provozuje ve spolupráci s výrobcem vodoměrů KADEN vlastní aplikaci pro ONLINE sběr dat a následnou prezentaci naměřených hodnot přes webové rozhraní. Nový inovativní systém umí hlídat například havárie vody, protékající WC a funkci všech instalovaných vodoměrů. Problémem není ani rozúčtování vody a další služby. Pomocí technologie pro online odečet lze odečítat i nové vodoěmry Kaden iFlux, vyráběné od roku 2019.

 • Jaro 2020 - COVID-19

  Na jaře 2020 nám vstoupil do hry nečekaný hráč - COVID-19. Nebereme jej na lehkou váhu. Proto naši technici při montáži vodoměrů a dalších měřidel v bytech dodržují přísná bezpečnostní hygienická pravidla. Nošení roušky a desinfekce rukou je základem. Mimo jiné požadujeme podpis protokolu o výměně měřidla tužkou uživatele bytu. Více informací o průběhu výměny měřidel sdělíme telefonicky.

 • Souboj o přesnost

  V poslední době především díky vzrůstajícím cenám vody je stále větší poptávka po vodoměrech, které měří spotřebu vody přesněji od nižších průtoků. Máte-li zájem o přesné vodoměry, prostudujte si naší nabídku vodoměrů Kamstrup, B-Meters a Maddalena. Jistě si vyberete.

 • Online odečty vodoměrů

  Popíjíte kávu ve své kanceláři a na monitoru svého počítače sledujete online stav vodoměrů a kalorimetrů ve Vašem bytovém domě ??? To není sen, ale realita. Stále rozšiřujeme seznam kompatibilních měřidel. Navíc je nyní odečtová technologie k dispozici na bezúročné splátky nebo formou pronájmu !!!

 • Co dělat, když Váš vodoměr měří špatně ?

  Občas se stane, že máte pocit, že Váš vodoměr měří špatně. V tomto případě naleznete kompletní řešení a postup krok za krokem na našich stránkách.

 • Měření tepla

  Jistě víte, že od 1.1.2015 je v ČR povinné měření tepla v bytových objektech. A my pro Vás máme řešení. Nabízíme montáže kalorimetrů, indikátorů topných nákladů, teplotních sensorů s online přenosem dat a samozřejmě související služby. Tak se nám ozvěte, rádi zpracujeme nabídku !!!

 • Nejlepší měřidla? Určitě KAMSTRUP!!! a nyní za SUPER CENU

  Již 7 let prodáváme vodoměry, kalorimetry a teplotní sensory dánského výrobce KAMSTRUP. Za tuto dobu máme 0 (nula) reklamací a hlášených závad. Nejprodávanějšími produkty jsou vodoměry Kamstrup Multical 21 (ultrazvukový princip měření, životnost 16 let, po 5 a 10 letech jen metrologické ověření), měřiče tepla Kamstrup Multical 302 (ultrazvukový princip měření, životnost baterie 12-16 let, po 4 a 8 letech jen metrologické ověření) a teplotní sensory TEHUM pro denostupňovou metodu rozdělení topných nákladů mezi konečné spotřebitele... Napište si o cenovou nabídku!

 • Poděkování

  Chtěli bychom tímto poděkovat zákazníkům naší firmy za učiněné objednávky. Jen díky Vám jsme již několik let největším prodejcem vodoměrů KADEN v České republice a také jedním z největších prodejců měřidel dánského výrobce KAMSTRUP. Děkujeme :-).

 • Nabídka práce pro instalatéry a zedníky

  V současnosti nabízíme volná místa v oboru instalatér a zedník. U obou profesí máme požadavek na vysokou kvalitu práce a znalost oboru. Velkou výhodou je také ŘP skupiny B. Více informací Vám sdělíme při pracovním pohovoru, který si můžete domluvit na tel. 283870824 se sl. Bekovou.

 • 1
 • Počasí Praha

  Počasí Praha 1 - Slunečno.cz

 • Povinnost dálkového odečtu od 25.10.2020

  Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2018/2002 přináší i do české republiky jednu podstatnou novinku. Počínaje 25.10.2020 musí být veškerá nově instalovaná měřidla spotřeby tepla a chladu (kalorimetry), ITN a vodoměry

 • 1

Aktuálně si web prohlíží...

Právě přítomno: 5 hostů a žádný člen