Dálkový odečet měřidel - WM-Bus - online
Wireless M-Bus - nejrozšířenější protokol pro dálkové odečty měřidel
Na úvod doporučujeme trochu ostražitosti. Existuje mnoho způsobů řešení dálkového odečtu měřidel. Různé způsoby se liší technologií, cenou, použitelností, dosahem, "výdrží" baterie atp.. V současnosti (rok 2021) je nejrozšířenějším způsobem dálkového radiového odečtu využití technologie Wireless M-Bus v pásmu 868 MHz. Protokol Wireless M-Bus je nejčastěji jednosměrný (měřidlo vysílá v pravidelných intervalech náměry a z vnější strany nelze parametry a interval vysílání ovlivnit) a existuje ve více modifikacích, označených S1, T1 a C1. Pravděpodobně se rodina protokolů ještě rozroste. A aby to nebylo tak jednoduché, nelze každým odečtovým zařízením odečíst veškeré typy protokolů a měřidel. Výrobce měřidla si typicky zvolí jeden (nebo dva protokoly), pomocí kterých měřidlo komunikuje. Také je obvyklé, že výrobce měřidla dodává USB čtečku, pomocí které lze ve spojení s přenosným počítačem měřidla odečíst. Standardně lze odečíst jen měřidla konkrétního výrobce... A z toho důvodu jsou na trhu i univerzální zařízení, která jsou schopna odečíst zároveň měřidla více výrobců vysílajících v různých protokolech. Naše společnost například vyrábí odečtové gatewaye pro online odečet, které zároveň odečítají protokoly T1 a C1 nebo samostatně protokol S1. Je-li Gateway nastavena na protokoly T1 + C1, tak odečte náměry ze všech měřidel různých výrobců, která používají tento protokol... Pro realizaci odečtu a jeho správnou prezentaci je také nutné dokázat data z protokolu správně identifikovat a dešifrovat. V datové větě je obsaženo většinou více informací (aktuální náměr, několik historických náměrů, stav baterie, alarmové stavy atp.). Stačí jen zaměnit aktuální náměr za náměr na konci minulého období a je vše špatně...
Wireless M-Bus a jeho výhody
Obrovskou výhodou technologie Wireless M-Bus je velmi malá spotřeba elektrické energie. Například měřidla značky Kamstrup dokáží pomocí jedné baterie z výroby komunikovat nepřetržitě 16 let a to vysílají náměry s intervalem 16 sekund při výkonu 10 mW nebo 96 sekund při výkonu 25 mW. U měřidel s menší kapacitou baterie lze dosáhnout naříklad kontinuálního vysílání po dobu 11 let s intervalem 15 minut atp.. U měřidel některých výrobců lze interval a období vysílání nastavit, u některých je tovární nastavení neměnné. Pro pochůzkové odečet měřidel (pracovník odečítací firmy se pohybuje s notebookem po chodbě domu) je ideální interval vysílání od 16 do 120 sekund. Pro online sběr dat obvykle postačuje interval vysílání 12 - 15 minut.
+ nízký odběr elektrické energie z baterie
+ možnost pochůzkového odečtu nebo odečtu pomocí technologie pro online sběr dat (AMR)
+ velmi malý interval přenosu dat, umožňující podrobnou analytiku spotřeby
+ velká rozšířenost napříč výrobci měřidel
+ velký výběr měřidel ze strany různých výrobců
+ kvalitní šifrování přenášených dat
+ cenová dostupnost měřidel
+ dostupnost přenosové technologie od různých výrobců
+ spolehlivost technologie
+ technologie s budoucností
± radiový dosah (uvnitř budovy cca 8 - 15 metrů, na volném prostranství 100 a více metrů)
Wireless M-Bus a jeho nevýhody
Nevýhodou technologie Wireless M-Bus je snad jen cena přenosové technologie u rozsáhlejších objektů v režimu online odečtu. Z uvedeného důvodu část zákazníků z řad vlastníků větších objektů investici do technologie online sběru dat odkládá nebo řeší alternativu v podobě protokolu LoRaWAN.
± radiový dosah (uvnitř budovy cca 8 - 15 metrů, na volném prostranství 100 a více metrů)
- cena přenosové technologie u rozsáhlejších objektů
Typy dostupných měřidel, používajících protokol Wireless M-Bus + konkrétní příklady
Vodoměry
Měřiče tepla a chladu (kalorimetry)
Indikátory topných nákladů
Teplotní sensory
Teploměry
Elektroměry
Tlakoměry
Kouřové sensory
CO detektory