Dálkový odečet měřidel - drátový M-Bus - online
M-Bus (drátový sběrnicový systém)
Sběrnickový dálkový odečet M-Bus je na trhu již poměrně dlouho. Toto řešení je specifikováno normou EN13757. Měřidla s rozhraním M-Bus vyrábějí prakticky všichni větší výrobci měřidel. Častěji je tento systém instalován v obchodních centrech a průmyslových budovách, ale lze jej najít i v obytných budovách. Jde o poměrně jednoduché řešení. Spolehlivost však velmi závisí na technickém provedení.
Jak to funguje???
Základem této technologie je dvoudrátová sběrnice, kterou většinou tvoří dvoužilový kabel (lanko) o průřezu 2 x 1,5 mm. Tento kabel prochází obvykle souběžně se "stoupačkami" vody a topení a v blízkosti odběrných míst vstupuje do odbočných krabic. Při instalaci sběrnice je nutné dbát na přístupnost svorkovnic na patách stoupaček pro účel servisu (oprava při zkratu sběrnice). Na jednu samostatnou sběrnici lze připojit 250 měřidel. Je-li v objektu více měřidel, je nezbytné sběrnice oddělit tak, aby na každé bylo maximálně 250 měřidel. Na začátku každé sběrnice je osazen tzv. M-Bus Master. Jde o zařízení, které napájí sběrnici stejnosměrným proudem a zároveň vyvolává datovou komunikaci (vysílá požadavek na odečet a následně přijímá data zaslaná měřidly). M-Bus Masterů (nebo-li M-Bus převodníků) je mnoho druhů a liší se cenou i funkcemi. Naše společnost nejčastěji používá M-Bus Master M250D od společnosti Kamstrup.
Na druhé straně sběrnice jsou osazena měřidla. Tato měřidla mají dvoužilový komunikační kabel a připojují se paralelně ke sběrnici. U některých měřidel se musí dbát na polaritu, u některých nikoliv (vše lze nalézt v návodu k příslušnému měřidlu). Téměř každé měřidlo disponuje dvěmi adresami. Primární M-Bus adresa může mít obvykle hodnotu 0-250 a u většiny měřidel jí lze na libovolnou hodnotu nastavit. V současnosti se primární adresy ale používají měně často. Druhou adresou je tzv. sekundární adresa. Její hodnota je osmimístná a obvykle koresponduje s výrobním číslem měřidla nebo M-Busového externího modulu. Tato adresa je u většiny měřidel neměnitelná.
Vlastní odečet probíhá tak, že pomocí komunikačního software je M-Bus Master požádán o odečet všech měřidel na sběrnici pomocí primární nebo sekundární adresy, případně lze zadat požadavek na konkrétní jednotlivou M-Bus adresu. M-Bus Master vyšle požadavek na sběrnici a měřidla (měřidlo) na požadavek odpoví zasláním datového paketu, který obsahuje kromě identifikace měřidla a náměru i další volitelné informace. Uvedený postup se mírně liší podle konkrétního M-Bus Masteru a komunikačního software. M-Bus Master M250D je například vybaven displejem a funkčními tlačítky pro možnost odečtů měřidel bez pomocí počítače a odečtového software.
Jaké jsou výhody a nevýhody tohoto řešení dálkového odečtu???
Veškeré výhody a nevýhody vylývají z principu drátového sběrnicového systému.
+ relativně nízké náklady na instalaci sběrnice a odečtového zařízení u novostaveb
+ mnoha lety ověřený systém sběru dat
+ relativně velký výběr měřidel
- možnost odečtu pouze měřidel v blízkosti sběrnice
- při zkratu sběrnice dojde k poruše odečtu všech měřidel na konkrétní sběrnici (dojde-li například k poruše měřidla a následnému zkratu v bytové jednotce vlastníka, který je například několik měsíců mimo bydliště, bude do zpřístupnění bytu celý systém nefunkční - tedy kromě sběrnicového řešení, které bude spočívat v samostatném přívodu sběrnice pro každou bytovou jednotku a propojení v centrální místnosti MaR)
- náročnější montáž a demontáž měřidel (při výměně měřidla je navíc vyžadováno odpojení a zapojení sběrnice)
- obvykle vyšší cena měřidel než u variant s bezdrýtovým systémem Wireless M-Bus